הפרדות שרירי הבטן לאחר הלידה

השאירו תגובה  כאן :

הפרדות שרירי הבטן לאחר הלידה (DIASTASIS RECTI)

הפרדות שרירי הבטן בזמן ההריון היא בעיה נפוצה מאוד. הסיבה לכך היא בדרך כלל גנטית וקשורה לסוג רקמת הקולגן שירשה האישה מההורים. בנוסף, יש חשיבות לפעילות הגופנית בה עוסקת האישה במהלך חייה.
המצב האופטימלי של כל שריר כולל ארבעה אספקטים: אורך, גמישות, כוח וסיבולת. שריר מאומן באופן נכון יתרחב ויחזור לעצמו מהר,באופן יחסי, לאחר ההריון. לכן, מודעות לאזור הבטן גם תשפיע על חומרת הנזק.
נשים רבות מתלוננות על מראה הבטן ומידות המתניים לאחר ההריון, שלא משביעות את רצונן...
 
לעיתים קרובות, בתקופת ההריון, השכבה השטחית של שרירי הבטן נוטה להפרד: חלקי השריר מתרחקים מקו האמצע ולא חוזרים למקום לאחר הלידה. במצבים חמורים יכול להווצר שבר טבורי שיתבטא בכאב סביב הטבור.

אחד הסימנים הוא תחושה ומראה של בקע במרכז הבטן שמופיע תוך כדי מאמץ (לדוגמה מעבר משכיבה לישיבה). סימנים נוספים - מחיקת טבור וחוסר יכולת לאסוף את הבטן.

התפקיד של קיר הבטן הוא ייצוב של הגב המותני ושל האגן, תוך בלימה של הכוחות הנוצרים בחלל הבטן בזמן כל מאמץ. החלשות של קיר הבטן אינה בעיה אסטטית בלבד אלא  גם מכנית, המעודדת צניחה של איברי האגן ואף מעלה את ההסתברות למצב של אי שליטה בסוגרים.
ישנן כמה דרכים לטפל בבעיה זו. אחת מהן היא תרגול, שחשוב לבצעו בצורה הנכונה: חיזוק ואיסוף בתזמון נכון בין שרירי האגן לבין שרירי הבטן בזמן כל מאמץ והעלאת הלחץ התוך בטני, בניגוד לדרך שבה שרירי הבטן יפרדו עוד יותר ויחמירו את המצב (כפיפות בטן כמו שלמדנו בבית הספר).
 
בקליניקה לבריאות האישה ניתן לאבחן את חומרת הבעיה לפי דרגות, ולבחור את שיטת טיפול העונה על הצרכים  האישיים שלך, תוך חיטוב הבטן ובניית יציבות הגוף.

נושאים קשורים :
ראשי > תחומי התמחות > שיקום לאחר הלידה >  היפרדות שרירי בטן לאחר הלידה